Jak czyścić meble skórzane?

Pozbywanie się zabrudzeń ze skórzanych powierzchni nie jest łatwe. Niewłaściwa metoda czyszczenia może skończyć się zniszczeniem delikatnego materiału. Elegancki salon wymaga jednak dodatków w idealnym stanie. Jak czyścić i pielęgnować meble skórzane, by zawsze wyglądały jak nowe? Oto kilka praktycznych i sprawdzonych porad.

Skórzana tapicerka to synonim luksusu

Meble skórzane nie wychodzą z mody. Takie siedziska są też przyjemne w dotyku i niezwykle wygodne. Meble skórzane kocha się za klasę, elegancję i to, że uszlachetniają wnętrza, w których się znajdują. To idealny wybór dla alergików! Skórzane meble posłużą Ci przez wiele lat – ale tylko wtedy, kiedy będziesz właściwie o nie dbał. Jak czyścić meble skórzane? Domowe sposoby to wybór odpowiedni w przypadku niewielkich zabrudzeń.

Domowe sposoby na czyszczenie mebli skórzanych

Wyłącznie regularna pielęgnacja mebli skórzanych przedłuży ich trwałość. Najważniejsza jest czystość, dlatego na bieżąco usuwaj wszelkie okruchy i zanieczyszczenia, także te gromadzące się w załamaniach.

W tym celu przeprowadź czyszczenie na sucho:

 • oczyść powierzchnię ręcznie – możesz wykorzystać miękką ściereczkę przyciągającą kurz, np. z mikrofibry;
 • odkurz mebel – możesz użyć odkurzacza z wąską ssawką, aby usunąć luźny brud zgromadzony w trudno dostępnych zakamarkach.
 

Dzięki temu usuniesz kurz i zabrudzenia w zagłębieniach. Czyszczenie mebli skórzanych na sucho wystarczy przeprowadzić raz w tygodniu.

Meble skórzane - domowe sposoby na czyszczenie

W przypadku plam większość daje się z łatwością zlikwidować, ale pod warunkiem, że są świeże. Stare zabrudzenia mogą pozostać na stałe, a do ich usunięcia będzie konieczna wizyta specjalisty. Gdy zdarzy Ci się poplamić skórzaną tapicerkę, natychmiast ją przetrzyj!

Czyszczenie na mokro w przypadku gładkiej skóry naturalnej wykonaj za pomocą delikatnego cleanera do skór. Jeśli jednak takiego nie posiadasz użyj lekko zwilżonej wodą ściereczki. Nie pocieraj jednak za mocno! Zadbaj o to, aby skóra nie miała kontaktu z dużą ilością cieczy. Nie dopuść do tego, by tapicerka wchłaniała wodę!

Trudniejsze do okiełznania plamy lepiej jest czyścić za pomocą specjalistycznych środków. Sprawdź, jakim rodzajem skóry są tapicerowane Twoje meble. W sprzedaży znajdziesz różnorodne produkty, którymi wyczyścisz skórzaną tapicerkę. Wybieraj jednak wysokiej jakości produkty, unikaj marketowych preparatów „do wszystkiego”.

Bezpieczne usuwanie plam ze skórzanych mebli

Lepiej nie eksperymentuj na skórzanej powierzchni mebli! Zapewne słyszałeś, że możesz zastosować:

 • na plamy z kawy, herbaty, wina – wodę z płynem do naczyń;
 • na plamy z mazaka lub długopisu – wodę z szarym mydłem;
 • na plamy z moczu – roztwór rozcieńczonej soli kuchennej z wodą;
 • na tłuste plamy – oczyszczoną naftę.

Skóra jest materiałem podatnym na uszkodzenia wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji. Sposoby jej czyszczenia zależą od rodzaju i poziomu zabrudzenia. Domowe metody pochodzą często z lat, kiedy skóry były twardsze, inaczej garbowane i odporniejsze na uszkodzenie. Dzisiejsze meble wymagają większej ostrożności.

Dobry zestaw do czyszczenia i pielęgnacji mebli skórzanych to koszt około 150–200 zł. Warto poświęcić tę kwotę, by skóra wyglądała jak nowa przez wiele lat. Jeśli jednak obawiasz się, że możesz uszkodzić delikatny materiał lub nie jesteś pewien, jaki produkt będzie do niego odpowiedni, skorzystaj z usług profesjonalnego czyszczenia skórzanych mebli. To najbezpieczniejszy sposób na przywrócenie tapicerki do jej pierwotnego wyglądu.

Nawilżanie skórzanych siedzisk

Skórę stosowaną do tapicerowania mebli można porównać do ludzkiej – ona także potrzebuje nawilżenia i regeneracji. Na kondycję tapicerki może mieć wpływ wysoka temperatura od grzejnika i suche powietrze w mieszkaniu. Może prowadzić to do uszkodzenia włókien skóry. Wtedy materiał robi się sztywny i może pękać.

Skóry naturalne w procesie garbowanie są wzbogacane o potrzebne im substancje. Nie trzeba ich dodatkowo uzupełniać w pierwszych latach użytkowania. Należy jednak pamiętać o nawilżaniu skór starszych.

Kiedy powinno się natłuszczać meble skórzane?

Tylko wtedy, kiedy tego potrzebują! W procesie garbowania skóry otrzymują wystarczającą ilość substancji odżywczych, dlatego w przypadku nowych mebli należy stosować tylko utrwalacze zabezpieczające tapicerkę przed czynnikami zewnętrznymi. Dopiero po upływie 4–5 lat warto dodatkowo wydłużyć ich żywotność poprzez stosowanie odżywek.

Dzięki temu:

 • ochronisz skórę przed wilgocią i wycieraniem;
 • nawilżysz powierzchnię i zapobiegniesz jej pękaniu;
 • nadasz meblom efektowny blask;
 • przywrócisz elastyczność skóry.
 

Stosuj do tego wyłącznie profesjonalne środki, przeznaczone do określonych rodzajów skóry. Nakładaj preparat przy pomocy aplikatora. Zabieg powtarzaj średnio co pół roku.

czyszczenie mebli skórzanych - domowe sposoby

Co jest najważniejsze w pielęgnacji mebli skórzanych?

Właściwe użytkowanie jest niezbędne do zachowania estetyki i piękna skórzanych mebli. Na jasnej tapicerce nie siadaj w nowych jeansach, bo może dojść do przebarwienia skóry. Podobnie jest z niektórymi kolorowymi ubraniami, które „oddają” swój barwnik, farbując skórę.

Jeśli chcesz, aby Twoje meble skórzane zachowały piękny wygląd na długo, pamiętaj o:

 • czyszczeniu ich wyłącznie miękkimi szczoteczkami i ściereczkami;
 • natychmiastowym usuwaniu plam;
 • stosowaniu tylko wysokiej jakości środków pielęgnacyjnych;
 • unikaniu odplamiaczy, rozpuszczalników, acetonu, terpentyny;
 • unikaniu domowych sposobów czyszczenia mebli skóry.
 

Dbaj o meble skórzane jak o własną skórę! Raz zniszczony nieprawidłowym czyszczeniem surowiec może nie nadawać się już do użytku. Jeżeli tak się stanie, wtedy ratuje Cię tylko fachowa renowacja skórzanych mebli.

Potrzebujesz doradztwa w sprawie pielęgnacji skórzanych mebli? Chcesz zlecić czyszczenie profesjonalistom? Skontaktuj się z nami! Mamy wieloletnie doświadczenie w czyszczeniu i konserwacji skórzanych powierzchni. Chętnie zajmiemy się Twoimi meblami i doradzimy Ci najlepsze metody dbania o nie!

Przeczytaj także
error: Brak możliwości pobrania zdjęć

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu